"Minden segítséget megadni ahhoz, hogy sportolóim maximálisan ki tudják bontakoztatni képességeiket."

A terepről a triatlonba

Tizenöt év terepfutást követően (benne három Európa bajnokság részvétellel) kerültem közelebbi kapcsolatba a triatlon sporttal. Triatlon sportedzői végzettségemet a Testnevelési Egyetemen szereztem, World Triathlon Level 2 Certified Coach, Ironman Certified Coach, Trainingpeaks Level 2 Certified Coach és Cross Training Instructor képesítésekkel rendelkezem. 2018 óta a World Triathlon munkatársa vagyok, a Development csapat tagjaként többek között az edzőképzés a szűkebb területem. Szerencsésnek mondhatom magamat, hiszen a nemzetközi szintű sportágfejlesztés és a mindennapos edzői gyakorlat tökéletesen kiegészítik egymást és páratlan, állandó tanulási lehetőséget biztosítanak számomra.

Hétszeres Ironman teljesítőként és számos felkészülést végigvezetve (többek között junior Európa-kupa dobogó elérésében közreműködve) továbbra is az a célom, hogy évről-évre egyre magasabb szakmai színvonalon segíthessem sportolóimat céljaik elérésében.

Egy kis híján halálos edzésbalesetből sikeresen felépülve politraumatizált sportolók aktív versenyzésbe visszatérését illetően is rendelkezem személyes tapasztalatokkal. Ismereteimet és tudásomat örömmel osztom meg, nyitott vagyok a szakmai eszmecserére és együttműködésre.

A jó edzéstervhez először is szükséges valamilyen célkitűzés: javítani egy egyéni csúcson, teljesíteni egy új kihívást vagy például elérni egy minősítési szintet. Ezek elég specifikusak ahhoz, hogy tervet lehessen készíteni rájuk és a felkészülés célzott lehessen. Ideális esetben a terv akár több évre is elõre tekintõ távlati célok lebontásával készül. Feladata a kiindulási állapot és a kitűzött cél közötti “távolság” lépésről lépésre történő, módszeres áthidalása. Ez értelemszerûen csak személyre szabottan lehetséges, hiszen mindenkinél más az alaphelyzet és mások a képességek, az adottságok és a felkészülési lehetőségek. Rendszeres időközönként érdemes mérési pontokat, teszteket, felkészülési versenyeket is beiktatni a programba, melyek visszajelzéseket adnak a terv megvalósítását illetően. Ezen mérések eredményei alapján nyílik lehetőség a terv pontosítására, aktualizálására, akár újragondolására.

Sportolóimnak a Trainingpeaks platformján írom az edzésterveket, a soron következő egy-két hétre, illetve legfeljebb egy mezociklusra kidolgozva a részleteket. A kiírt feladatok szerint elvégzett edzésmunka objektív adatai és a nem kevésbé fontos szubjektív sportolói visszajelzések alapján dolgozom ki a következő periódus programját. Természetesen az “edző szeme” is fontos ebben a folyamatban, hiszen a sportoló állapotát, fáradását és a mozgás minőségét illetően a pálya szélén állva lehet a legjobban tájékozódni.

Ha az edzésterv megvan, kellesz Te is a sikerhez. A tervezés kezdetén természetesen egyeztetjük a felkészüléshez rendelkezésedre álló időkeretet annak érdekében, hogy a terv végrehajtható legyen, ám a végrehajtás a Te feladatod.

Helyszínek

Edzéseimet minden héten az alábbi helyszíneken és időpontokban tartom. Ezen alkalmakkor szívesen válaszolok személyesen esetleges kérdéseidre, illetve megismerkedhetsz a TRIBE tagjaival.

Edzőtáborok

A triatlon sport periodizációjához illeszkedően minden évben több edzőtáborban végzünk fókuszált munkát. Ezek az edzőtáborok nem váltják ki a felkészülés megelőző szakaszait, fontos, hogy megfelelő alapokkal és egészségesen vegyen részt rajtuk mindenki. Bízom benne, hogy a járványhelyzet 2021-ben már nem fogja gátolni az immár hagyományos táborokat:

  • téli alapozó belföldi úszó-futó hosszú hétvége,
  • kora tavaszi kerékpáros fókuszú edzőtábor a horvátországi Medulinban,
  • nyári hegyvidéki formába hozó edzőtábor az olasz vagy az osztrák Alpokban.

Online konzultáció

Az éves felkészülési program közös kialakítására, az elvégzett edzésmunka és a teljesített versenyek kiértékelésére, illetve további négyszemközti egyeztetésekre az online konzultáció bizonyult rugalmas és kényelmes megoldásnak. Az alábbi linken tudsz magadnak időpontot foglalni.

Biztonság

Van egy pár alapszabály, melyek betartása fontos annak érdekében, hogy mindenki számára biztonságosan legyenek látogathatók az edzések. Ezek megismerésén és követésén túl azt kérem Tőled is, hogy az edzések helyszínein ne hagyj ökológiai lábnyomot, minden szemetet szedj össze magad után és megfelelő gyűjtőhelyen helyezd el azt!

  • Csak az látogathatja a foglalkozásokat, aki teljesen egészséges, illetve akinek a családjában sincsen semmilyen COVID-tünet (köhögés, hőemelkedés, láz, tartós izomfájdalom, légúti panaszok, szaglás elvesztése, stb.).
  • A COVID-19 járvány miatt nem javaslom az általunk látogatott létesítmények közös helyiségeinek (zuhanyzók, mosdók, öltözők, stb.) használatát, lehetőség szerint otthon oldd meg az átöltözést és a zuhanyzást!
  • Az edzések során kerüld a személyes kontaktust (pl. kézfogás), tarsd be a kormányzat, illetve az illetékes hatóságok által javasolt távolságokat!
  • Kerüld a személyes jellegű felszerelési tárgyak (úszószemüveg, úszósapka, neoprén ruha, kerékpár, stb.) közös használatát, különös tekintettel a kulacsok, illetve frissítők megosztására!
  • A nyíltvízi edzéseken tilos egyedül úszni, legalább két fős csoportokban kell dolgozni annak érdekében, hogy bármilyen vészhelyzet esetén (például izomgörcs) a bajba jutott személynek legyen azonnali segítsége.
  • Az előző ponthoz kapcsolódóan minden csoportban kötelező egy biztonsági bója használata. Biztonsági bója nélkül egyedül úszni nyílt vízben tilos!
  • Az edzéseken kizárólag biztonságos használatra alkalmas állapotú és az adott célra megfelelő felszereléssel (kerékpár, fejvédő, futócipő) lehet részt venni.
  • Fejvédő nélkül a kerékpáros edzések nem látogathatók.
  • A száraz edzéseken a KRESZ szabályainak betartása kötelező.

Mentorálás

Az edzői munka folyamatos tanulás. Anatómia, élettan, edzéselmélet, pszichológia, pedagógia,  dietetika, marketing, menedzsment – olyan területek ezek, melyek egytől egyig naprakész tudást kívánnak egy edzőtől.

A gyakorlatorientált tanulás kíváló eszköze a mentorálás, ahol párbeszéden alapuló tudás-, tapasztalat- és kapcsolatmegosztás révén nyílik lehetőség a személyes fejlődésre. Már az edzői munkával járó kihívások, problémák megvitatása önmagában sok esetben segítséget jelenthet a megfelelő út megtalálásához.

Amennyiben úgy gondolod, hogy edzőként hasznos lehet számodra egy ilyen partneri kapcsolat, küldd el a szakmai önéletrajzodat és írd meg azt is, hogy mit vársz az együttműködéstől!

Blog